VŠE, CO POTŘEBUJETE VĚDĚT, NEŽ VYBERETE A OBJEDNÁTE KOULE

Jak správně vybrat koule

Abyste si mohli lépe vybrat Vaše závodní koule na pétanque, připravili jsme Vám několik informací a rad.

Materiál

U homologovaných koulí rozeznáváme 2 základní druhy oceli:

 • "INOX" - čili nerezové koule
  Nerezové koule na povrchu neoxidují. Nevyžadují žádnou údržbu. Při běžném používání zůstávájí hladké a světlé a tové stále zůstávají. V dlani mají díky svému hlaskému povrchu lehkou tendenci "proklouznout". INOX koule jsou vhodnější pro hráče, kteří mají studenější ruce.
 • "CARBON" - čili uhlíková ocel
  Oproti nerezovým modelům, koule z uhlíkové oceli na povrchu oxidují. Vytváří se na nich slabá "drsnější" vrstvička oxidu. Toto není anomálie. Naopak. Mnozí hráči takové koule preferují díky tomu, že lépe "sedí" v dlani. Nekloužou a to ani ve zpocené dlani. V průběhu životnosti koule je můžeme ošetřovat lehce poolejovaným hadříkem, abychom oxidaci zmírnili. Nicméně stále zůstávají typicky našedlé a matné. CARBON koule jsou vhodnější pro hráče, kteří mají teplejší ruce.

Hmotnost a rozměr koulí

 • STŘELEC (Tireur)
  Obecně můžeme hráči na pozici střelce doporučit koule o hmotnosti 680-700g a to v povrchové úpravě bez rýhování (hladké koule). Střelci nejvíce kupované průměry jsou 73,74,75 a 76 mm.
 • PŘIBLIŽOVAČ (Pointeur)
  Hráči, kteří mají v zápase za úkol spíše přihazovat body volí koule o něco těžší, a to více ja 700g (710 a 720 g nejsou výjimkou). Rozměrem se doporučují naopak koule o něco menší než u střelců: již od 72mm, ale orientuje se podle ruky a to až do 76mm.

Stáhněte a vytiskněte si měřítko, podle kterého určíte ten nejlepší rozměr koulí právě pro vás.

Tvrdost koulí

 • Koule měkké nebo velmi měkké (tvrdost oceli 110 nebo 115 kg/mm2)
  Jsou nejvíce prodávanými závodními koulemi. Takové koule mají mnoho výhod při hře (slabý odskok, malý zpětný ráz při střele). Ovšem jejich životnost je o poznání nižší než u koulí tvrdších. Měkší koule volí určitě střelci, ale i přibližovači.
 • Koule poloměkké (120 až 125 kg/mm2)
  Přinášejí nejlepší kompromis mězi životností a herními vlastnostmi koulí.
 • Koule tvrdé (130 kg/mm2 a více)
  Mají velmi vysokou životnost, ale díky jejich tvrdosti už nemají tak výhodné herní vlastnosti - (vyšší odskok a zpětný ráz) a konstatujeme u nich menší výkonnost ve hře. Tvrdé koule volí zejména přibližovači.

Přehráním videa souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů YouTube.

Zjistit vícePovolit video

Přehráním videa souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů YouTube.

Zjistit vícePovolit video

Jak objednat koule (+ gravírování)