Sprchování ledovou vodou bylo pro mě vždy nesplnitelnou misí. Zkoušel jsem to mnohokrát, ale nevěděl jsem jak na to. A pokud někdo doporučoval ledovou sprchu jako ideální předstupeň k otužování venku, pro mě to rozhodně neplatilo. Možná jste si přečetli můj článek nebo viděli video, natočené při venkovní pocitové teplotě -16 stupňů po hlavu ve vodě. Od 20.října 2020 do 19.března 2021 jsem nevynechal ani jediný ze 151 dnů koupání venku a paradoxně jsem tak našel cestu i ke sprchování ledovou vodou.
Proč ledová sprcha?
Probudit se ráno, rozdýchat se, zacvičit a dát si ledovou sprchu vás krásně nastartuje do nového dne, rozproudí krev a osvěží bez ohledu na to, jaké je venku počasí. I když vám nevyjde cvičení a dýchání, sprchu rozhodně doporučuji. I proto, že ze sebe budete mít dobrý pocit. A ten se přes den vždycky hodí!
Základem je dýchání
Díky venkovnímu otužování jsem pochopil to nejdůležitější – i při sprchování je základem dýchání. Hezky hluboké. Bez zadržování dechu. To uvolní tělo a propojí jej s vodou. Pokud vlezete do sprchy a zadržíte dech, voda po vás stéká jako po rytířském brnění. Chlad sice díky tomu nevnímáte, ale nic vám to nedává a jakmile se musíte nadechnou, je vám o to větší zima. A o příjemném pocitu si můžete nechat jenom zdát. Předkládám vám tedy mých
10 tipů na sprchování ledovou sprchou
Začněte příjemnou teplou sprchou. Dejte si svůj čas, ale zbytečně to nepřehánějte. Potom otočte kohoutkem doprava na ledovou sprchu. Neosvědčil se mi mezistupeň přes vlažnou a chladnější vodu. „Sprchuji se ve vlažné vodě“ moc sexy nezní a ujišťuji vás, že to není příjemnější než samotná ledová voda.
ZHLUBOKA DÝCHEJTE! Já si dávám pomalý NÁDECH – DVA – TŘI – ČTYŘI a pomalý VÝDECH – DVA – TŘI – ČTYŘI – PĚT – ŠEST. Dohromady je to 10 vteřin. Změřte si to v klidu na suchu. Výhodou je, že si zároveň snadno spočítáte čas, který pod sprchou strávíte.
Osprchujte si prsty u nohou a u rukou. „Uzavřou“ se a nebudou pouštět teplo ven. Pak si osprchujte nohy. DÝCHEJTE PŘI TOM! Stačí jeden nádech a výdech.
S nádechem nechte vodu proudit nejdříve na hrudník a pak po celém těle – ruce, nohy, břicho,…
ZHLUBOKA DÝCHEJTE! Pomalý NÁDECH – DVA – TŘI ČTYŘI a pomalý VÝDECH – DVA – TŘI – ČTYŘI – PĚT – ŠEST.
Když začínáte, dejte si třeba jenom jeden nádech a výdech (10 vteřin), ale NEZADRŽUJTE U TOHO DECH. Několik dnů si zvykejte na 10 vteřin, pak přidejte druhý nádech a výdech a také vydržte několik dní.
Jakmile zvládnete 1 minutu, máte vyhráno. Zvykejte na ní tělo klidně měsíc. Nebude mu pak už vadit ani delší doba.
Dojděte do sprchování 2 minuty ledovou vodou. Podle výzkumů delší doba nedává žádný dodatečný benefit. 2 minuty jsou ideální i z hlediska času, kterého ráno obvykle není nazbyt.
Nejnáročnější je vždy pustit ledovou vodu na část těla, kde zatím nebyla. Ale jakmile to díky průběžnému DÝCHÁNÍ zvládnete, tělo si na to okamžitě zvykne. Osobně mi je nejméně příjemné pustit si vodu zezadu na krk. A nezvykl jsem si na sprchování hlavy (ostatně ani venku hlavu nepotápím). Maximálně si osprchuji obličej. Ale třeba v tom najdete zalíbení.
Po skončení ledové sprchy vám překvapivě zima nebude. Naopak, i v chladnějším počasí budete bez problémů zvládat chodit doma i venku s menším počtem vrstev oblečení.
Napište mi vaše zkušenosti!
U 10 tipů vycházím z mých vlastních pocitů. To, že dýchání je klíčem se mi osvědčilo nezpochybnitelně. Ale třeba budete mít u některých bodů jiná doporučení. Rád si je v komentářích přečtu. Stejně tak v případě, že se vám moje doporučení osvědčila. A využijte otužování i při pétanque! Pokud jste ještě nepronikli do jeho tajů, podívejte se, co všechno najdete v Praktickém průvodci pétanque pro začátečníky.