Myslel jsem, že při pétanque umrznu!

26.9.2020 byly v Kolové u Karlových Varů pocitově 2 stupně nad nulou, celý den pršelo a foukal ostrý a studený vítr, jak je na těchto hřištích časté. Nebýt toho, že se hrálo Mistrovství České republiky dvojic, ani by mě nenapadlo tam mrznout od rána do pozdního odpoledne. Poslední utkání bylo pro mě utkáním hrůzy. Nemohl jsem pořádně odhodit kouli, klepal jsem se a tělem mi projížděla ostrá bolest při každém pohybu. Nikdy jsem příliš nevyhledával extrémní teploty, ale tady jsem si řekl, že nic podobného už v žádném případě NECHCI ZAŽÍT!

Velké horko nebo mráz? Nic pro mě!

Dřív mě naprosto ničily venkovní teploty nad 25 stupňů. I díky cvičení bikram jógy ve 42 stupních se ale můj vnitřní termostat změnil a ani v největších horkách posledních let jsem neměl problém a užíval jsem si to.

O zimě se však toto říct nedalo. Na horách ji mám rád. Obzvláště, když je doprovázená sluníčkem. Ale při pétanque jsem u teploty pod 10 – 12 stupňů trpěl. Zážitek z Kolové mi však jasně ukázal, že musím být připravený na všechno. Hraji-li sám, je to jenom můj problém. Ale proč by tím měl trpět můj spoluhráč?

Proč nezkusit otužování?

Už dříve jsem občas měl nutkání otužovat se ve sprše. Ale po pravdě…není to nic pro mě. Po pár vteřinách jsem to vždycky vzdal a intervaly mezi dalšími pokusy se stále prodlužovaly. Ale na podzim 2020 mi přišel jako na zavolanou mail od kamaráda, že si oblíbil otužování v moři při pobytu v Dánsku a jestli se někdo nechce přidat do nově založeného klubu OKOUŇ – Otužileckého Klubu OUNětického. Proč bych to nezkusil?

Skvělá zkušenost hned od začátku

Kamarád Ondra dvěma novým zájemcům vysvětlil, že před tím, než vlezeme do vody je důležité se rozhýbat, rozcvičit a zahřát. A potom už je možné jít do vody, pomalu, ale bez zastavení. A vydržet tam aspoň minutu, kdy tělo pochopí, že to vlastně není nic strašného. Celou dobu je zásadní zhluboka dýchat a zásobovat tak teplem i ty nejzazší koutky těla. A dostat se z vody dříve, než se tělo začne klepat. Vlezl jsem poprvé do vody, dýchal…a VYDRŽEL JSEM TO! A po vylezení z vody bylo vše v pohodě. Otužování se mi začalo líbit!

Jak často se otužovat

Podle různých příruček a doporučení se má otužovat cca 2 – 3x týdně. Jelikož však bylo v říjnu i v listopadu slušné počasí, vydržel jsem již 34 dny v kuse (v době, kdy píšu tento článek). Voda se pohybovala mezi 8 – 13 stupni, venku bylo nečekaně až 15 stupňů a využil jsem tedy podmínek a řekl si, že budu pokračovat a snížím frekvenci, jakmile si o to tělo samo řekne.

Pojďte se mnou do vody aspoň na videu!

Zatím nejnižší venkovní teplota pro koupání byla 3 stupně, kdy voda měla 8,5 stupňů. Sluníčko sice svítilo, ale příliš nehřálo. Přesto to byla naprosto fantastická zkušenost. Právě z tohoto otužování jsem natočil tříminutové video, na kterém se se mnou můžete ponořit do malého jezírka na malebném místě OSTROFF v Úněticích. Nevím, zda mi otužování vydrží přes celou zimu. Ale věřím, že ano a že se to hlavně zúročí při nepříznivých klimatických podmínkách na turnajích pétanque, ale i jindy. Budu rád, když mi napíšete i svoje zkušenosti, náměty nebo dotazy. A mezitím si poopravím jedno známé pořekadlo a budu se jím řídit:

Není špatného počasí. Je jenom hráč pétanque, který se na něj dobře nepřipravil!

Praktické odkazy:

S přáním „Koulím a otužování zdar“,

Petr Fuksa

Mezinárodní trenér a propagátor pétanque

Autor Juniorské online školy pétanque
E-mail: fuksa@petanque-pro-vas.com

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů