Chystáte se koupit si koule na pétanque a v e-shopu nebo v supermarketu mají sady tří, šesti nebo osmi koulí. Které z nich si ale vybrat? Vyplatí se koupit jich 8, protože vyjdou cenově nejvýhodněji? Kdy stojí za zvážení koupě profesionálních koulí? Kolik stojí? A v čem se vlastně liší?
3, 6 nebo 8 koulí?
Odpověď na tuto otázku je jednoduchá. Pokud si chcete pořídit rekreační sadu koulí na pétanque, KUPTE SI TY SE 6 KOULEMI, IDEÁLNĚ ROVNOU 2 SADY. Pétanque hrají buď jednotlivci (každý se 3 koulemi), dvojice nebo trojice (každý tým má 6 koulí). 8 koulí je tedy naprosto nevhodných a jediný důvod k prodeji, který mě napadá je ten, že si ve čtyřčlenné rodině každý vezme dvě koule, postaví se vedle sebe na trávník a každý hodí své dvě koule. To ale není pétanque!
Proč NEKUPOVAT sadu 3 rekreačních koulí? Je pravdou, že správný hráč pétanque má svoji sadu 3 koulí. Ale to jsou koule profesionální – nebo chcete-li závodní – a má to svoje důvody, které si vysvětlíme níže. 2 sady tří rekreačních koulí obvykle vyjdou cenově dráž než jedna sada šesti koulí a je pravděpodobné, že spoluhráč, který si koupí stejnou sadu 3 koulí bude mít zcela totožné koule, které při hře od sebe NEROZLIŠÍTE. U kufříku se 6 koulemi jsou koule rozlišené. Sada 6 koulí vyjde cca na 300 – 500 korun, investice do dvou sad je tedy otázka necelé tisícovky. Je-li problém rozlišit koule, můžete je označit nestíratelným fixem (Permanent). Časem se označení ohraje a v případě potřeby to můžete opakovat.
V čem se liší závodní koule od rekreačních?
Mezi závodními a rekreačními koulemi je několik zásadních rozdílů.
Poznám na první pohled závodní koule od rekreačních?
ANO! Závodní koule na sobě musejí mít vyraženou hmotnost a znak výrobce. To rekreační koule nemají.
Kolik stojí závodní koule? A kdy má smyslu si je kupovat?
Kvalitní závodní koule (tedy triplet, neboli 3 koule stejné hmotnosti a průměru) se dají pořídit již za necelých 4,000 korun. Široký výběr je v cenové relaci cca 4,000 – 5,500 korun u karbonových a cca 4,400 – 6,000 u nerezových. Koule mohou stát i 7 – 8,000 korun, ale pokud jsou to Vaše první koule, nedoporučuji tolik do vybavení investovat. Spíše je lepší si nejdříve „osahat“, co Vám bude vyhovovat.
Závodní koule Vám při běžném hraní 1 – 2x týdně VYDRŽÍ I 10 – 15 LET (moje první koule jsem měl opravdu 15 let!). To tedy znamená investici cca 300 KORUN ROČNĚ do koulí, se kterými Vás bude bavit hrát a pocit ze hry bude zcela jiný, aniž byste tušili proč.
V naší nabídce máme kompletní sortiment dvou špičkových výrobců koulí na pétanque – MS Pétanque a Boulenciel – a individuálně vám poradíme, jaký materiál, jaký průměr koule a jakou hmotnost potřebujete pro skvělý pocit ze hry.
Chcete si prohlédnout videa s kompletním sortimentem koulí a doplňků a našimi doporučeními? Napište mi e-mail a pošlu vám odkazy na příslušná videa.
Já si kupuji nové koule každé 2 – 3 roky. Jednak trénuji prakticky každý den, jednak rád zkouším něco nového, ale hlavně NOVÉ KOULE JSOU PRO HRÁČE PÉTANQUE NEJVĚTŠÍ POTĚŠENÍ. Ten okamžik, kdy je vybalíte a poprvé uvidíte je magický. A navíc – nové koule (speciálně jsou-li vyrobené z karbonové oceli) mají na sobě černý sametový povrch, který se během cca 8 – 10 tréninků ohraje. A těch 10 tréninků stojí za to!
Jaký je nejoblíbenější tréninkový ateliér pétanque, ve kterém můžete mezi sebou zorganizovat atraktivní soutěž? Jakých 5 nezapomenutelných momentů z pétanque by Vám nemělo ujít? A co umí Christian Fazzino, nejlepší hráč pétanque 20.století?
Praktické odkazy:
S přáním „Koulím zdar“,
Petr Fuksa
Mezinárodní trenér a propagátor pétanque
Autor Online školy pétanque
E-mail: fuksa@petanque-pro-vas.com