Pétanque je velmi nenáročná hra z hlediska vybavení. Stačí vám k ní vlastně jenom 6 nebo 12 KOULÍ (podle počtu hráčů), malá dřevěná nebo plastová kulička o průměru 3 centimetry, které se říká „PRASÁTKO“ nebo také „KOŠONEK“ a místo, kde se dá hrát. Tím může být cestička v parku, zahrada nebo třeba odpočívadlo na dálnici. A k tomu to hlavní – ta správná parta KAMARÁDŮ nebo RODINNÝCH příslušníků!
Kolik hráčů může hrát?
Pétanque se dá hrát JIŽ VE DVOU LIDECH. V tom případě bude každý hrát se třemi koulemi. Body budou naskakovat rychleji, protože jeden z vás bude bodovat po šesti odhozených koulích, zápas skončíte dříve a můžete si dát odvetu, ale taktika nenabízí tolik možností vzhledem k tomu, že ve hře je pouze šest koulí. Mnohem ZÁBAVNĚJŠÍ JE HRÁT VE ČTYŘECH, PĚTI NEBO ŠESTI HRÁČÍCH. V tom případě má každý tým 6 koulí (ve dvojici každý 3, ve trojici každý 2) a proti sobě může hrát i trojice a dvojice.
Sejdete-li se ve třech, zvolte například variantu, že jeden z vás bude hrát se šesti koulemi proti dvojici, kde každý bude mít 3 koule (tedy také 6 koulí dohromady v každém týmu). Zajímají vás i jiné možnosti, jak se pobavit ve 3 hráčích? Napište mi na fuksa@petanque-pro-vas.com a pár vám jich ještě přidám!
Kde se dá hrát?
Kouzlo pétanque je v tom, že můžete hrát prakticky KDEKOLIV. Ani na to nepotřebujete speciálně ohraničené hřiště. I povrch může být různorodý. Ideální jsou TVRDŠÍ POVRCHY jako kamínky, udusaný písek nebo šotolina. Méně vhodná je antuka nebo škvára, které jsou prašné a koule – a následně ruce – se od nich rychle ušpiní (proto často uvidíte hráče s hadříkem v ruce, aby před každým hodem kouli a ruce očistili). NEVHODNÝ POVRCH je plážový písek (takový, do kterého se koule zaboří a nekutálí se) nebo TRÁVA (ano, vím, že se na ní u nás často hraje, ale rozhodně vám doporučuji si vybrat jiný povrch).
Jaký rozměr musí mít hřiště?
Mistrovské zápasy se hrají na hřištích o rozměru 15 x 4 metry, na oficiální turnaje stačí hřiště 12 x 4 metry. Hřiště bývá nejčastěji ohraničeno provázky a může být i několik hřišť vedle sebe nebo za sebou. Ale hrajete-li jenom pro zábavu, ohraničené hřiště vůbec NEPOTŘEBUJETE! V kolébce pétanque – ve Francii – se celá řada turnajů hraje na volné ploše a vyžaduje to pouze větší míru tolerance a respektu mezi hráči různých zápasů.
Pokud se jednotlivec, obec nebo městská část rozhoduje, že udělá hřiště na pétanque, nejčastěji doporučujeme, aby nedělali nic speciálního, určené pouze pro pétanque. Stačí jenom v parku místo celoplošného vydláždění nebo trávy vytvořit PROSTOR S UDUSANÝM PÍSKEM NEBO KAMÍNKY, který se dá použít i na různé další aktivity. Tento prostor nemusí být ani pravoúhlý a dokonce ani dokonale rovný! I na mistrovství světa jsou hřiště S NEROVNOSTMI, většími a menšími kamínky, s tvrdšími a měkčími místy. Je to totiž jednak mnohem ZÁBAVNĚJŠÍ a jednak se rychle poznají rozdíly v úrovni hráčů. Je na vašem hřišti malý kopeček, hladký kámen, kterému je třeba se vyhnout? Je hřiště trochu z kopce? SKVĚLÉ! Přemýšlejte před každým hodem, kam musíte hodit kouli, aby skončila až u prasátka! Taková hra, která má v sobě nutnost číst terén, jako v golfu, vás bude BAVIT VÍC, než na dokonale hladkém povrchu a připraví vás lépe na různorodé nástrahy hřišť, se kterými se můžete setkat!
Kroužek? Hadřík? Metr? Počítadlo? K čemu je to všechno dobré?
Pro příjemnější hru se může hodit několik doplňků. Prvním z nich je KROUŽEK. Ten plastový, který lze použít i na oficiálních turnajích, má průměr 50 cm a snadno se přemisťuje na nové místo, ze kterého házíte prasátko. Pétanque se totiž nehraje z čáry, ale z KROUŽKU. A každý nához (tedy 12 odhozených koulí, po kterých se počítají body, případně 6 koulí u zápasu jednotlivců) se začíná z místa, kde předtím skončilo prasátko. Ale pokud nemáte kroužek, stačí ho nakreslit rukou (ano, doporučuji rukou, stejně jako dům stavíte rukama) nebo nohou na zemi. V tom případě by kroužek měl mít podle pravidel 35 – 50 cm.
HADŘÍK by měl být z příjemného materiálu, který zároveň dobře otře prach a nečistoty na koulích. Já mám nejraději ten z mikrovlákna, který je malý a praktický, ale můžete si nastříhat i látku z oblečení, které již nenosíte a poslouží vám také. Mějte připraveno více hadříků. Jednak nejsou nezničitelné, jednak se mohou zašpinit od bláta nebo zvlhnou při dešti.
METR potřebujete na správné změření koulí, které na první pohled mohou vypadat jako stejně vzdálené od prasátka. V naprosté většině případů ale jedna z koulí bývá blíže a podle toho se určuje tým, který musí pokračovat ve hře. V zábavných video-pravidlech pétanque ukazujeme, jak správně měřit vzdálenost od prasátka.
POČÍTADLO je praktická pomůcka, která předejde případným sporům o aktuálním skóre. V naší nabídce máme například kapesní počítadlo v rámci sady Boulenciel, ve které jsou i další pomůcky jako hadřík, metr, odpichovátko na měření kratších vzdáleností a také dvě prasátka ve výrazné žluté a oranžové barvě. Celou sadu si můžete prohlédnou na tomto videu.
Co se stane, když jsou koule stejně daleko od prasátka? Co když hodím kouli až do autu? Který tým v průběhu hry hází prasátko? Jak mám správně držet kouli v ruce a co se při hodu nesmí? Co si hráči přejí před každou hrou?
Praktické odkazy:
S přáním „Koulím zdar“,
Petr Fuksa
Mezinárodní trenér a propagátor pétanque
Autor Online školy pétanque
E-mail: fuksa@petanque-pro-vas.com